تبلیغات
دختر با حجاب - و پدیده كم‏ حجابی
"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "
 و پدیده كم‏ حجابی
_______________________________________________________


_______________________________________________________

خلاصه برداری توسط :دختر باحجاب

در گفتارهاى پیشین پیرامون پدیده كم ‏حجابى بانوان  این نكته مورد تاكید قرار گرفت كه چنین نیست كه دختران و زنان پیوسته كم‏پوشیدگى را به منظور فسادآفرینى برگزیده باشند. درك این واقعیت‏ سبب مى‏شود كه مربى در هدایت افراد سنجیده ‏تر گام بردارد و به عوامل و انگیزه‏هاى روانى رفتار اشخاص بیشتر توجه كند
تشخیص صحیح انگیزه افراد مهم‏ترین قدم در راه بر طرف كردن نابهنجارى ایشان است. مربى بدین وسیله مى‏داند كه هدایت فرد را از كجا آغاز كند و به كجا پایان ببرد، با دلجویى از او وى را با خود همراه سازد و خیراندیشى‏اش را به او ثابت كند.

در میان عوامل و انگیزه‏هاى روانى كم‏ حجابى بانوان چند عامل از اهمیت‏ بیشترى برخوردار است، :

 در جست و جوى شخصیت اجتماعى

در نهان آدمى یك مركز سنجش و جست و جو وجود دارد كه «خویشتن‏» فرد یعنى تفكرات، رفتارها و آرزوهاى او را ارزیابى  مى‏كند. .
از ابعاد دقت آن مركز ارزیابى، یكى آن است كه میان شخصیت‏ حقیقى فرد و آنچه به وسیله آن‏ها موقعیت و نفوذ اجتماعى یافته است، تمایز و تفاوت مینهد. ارزش فرد را كه به فضایل درونى و صفات انسانى اوست‏ با نمودار بیرونى او كه خانه و پوشاك و شغل و ماشین و... است، از یكدیگر جدا مى‏سازد و هر دو را متمایزبه شخص تفهیم مى‏كند.
آنگاه كه فرد در اندیشه فرو مى‏رود تا ارزش خویشتن را كه به تفكرات، رفتارهاى انسانى و آرزوهاى بهادار است‏ بسنجد و چیزى در درون نمى‏یابد، به بخش دیگر وجود خود، یعنى امكانات رفاهى زندگى، شغل، امتیازات جسمى و ظاهرى و... رو مى‏كند تا به كمك آن‏ها منزلت نایافته‏اش را به شكل مجسمه‏اى توخالى، تصویر سازی کندا.هرچه آدمى از باطن تهى ‏تر می شود توجه او به ظاهر، بیشتر مى‏گردد..
در اصلاح این رفتار، بهترین تذكر، بیان این فرموده حضرت صادق علیه السلام است. یكى از یاران امام صادق علیه السلام مى‏گوید: نزد آن حضرت از برخى گفتارهاى مردم گله كردم. حضرت فرمود: «بدان كه تو شیعه راستین ما نیستى مگر آنگاه كه اگر در دستت مرواریدى باشد و همگان بگویند پاره‏سنگى در دست اوست، اندوهگین نشوى. و اگر گردویى در دستت‏باشد و همه بگویند قطعه‏اى مروارید در دست اوست، اندوهگین نگردى.»
وظیفه مربى و مبلغ آن است كه مخاطبان خود را با ارزش‏هاى حقیقى و پوشالى آشنا كند. منزلت فضایل اخلاقى و صفات انسانى و نیز بى‏ مقدارى امور ناپایدار دنیوى را براى وى آشكار سازد. .                                                                
                            
          

طبقه بندی: راهکارهای ترویج حجاب و عفاف، 
برچسب ها: كم ‏حجابى بانوان، شخصیت اجتماعى، اصلاح این رفتار، فضایل اخلاقى،
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
محبوب کنید ! :
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 25 اردیبهشت 1391 | توسط : محب الصلوه | نظرات()