تبلیغات
دختر با حجاب - آیا براى حجاب و پوشاندن موى خانم ها، آیه اى در قرآن وجود دارد؟
"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "

آیا براى حجاب و پوشاندن موى خانم ها، آیه اى در قرآن وجود دارد؟


_________________________________________


______________________________________________________

پاسخ :

البته مراد ما از حجاب، مطلق پوشش خاص مورد نظر دین است؛ نه معناى اصطلاحى آن كه به معناى پرده، حاجب، پوشیدن و پنهان كردن و منع از وصول باشد. ر.ك: راغب اصفهانى، المفردات فى غرائب القرآن.
حجاب اسلامى براى خانم ها، داراى دو آیه صریح مى باشد؛ یكى در سوره نور كه مورد بحث ماست و از واژه «خُمُر» استفاده شده است؛ «وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى جُیُوبِهِنَّ» و دیگرى در سوره احزاب، آیه 59 كه واژه «جلباب» در آن استعمال شده است؛ «یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحِیماً»؛ در آیه اول، «خُمُر» جمع «خمار» و به معناى روسرى و سرپوش است همان، ص 159؛ مجمع البیان، ص 217..
«جیوب» نیز از واژه «جیب» به معناى قلب و سینه و گریبان است. مجمع البیان، ص 217. خداوند در این آیه، پوشش بانوان را به دو شكل گسترش مى دهد؛ یكى پوشیدگى سر و گردن و دیگرى پوشاندن زینت ها.
در تفسیر مجمع البیان چنین مى خوانیم: «زنان مدینه اطراف روسرى هاى خود را به پشت سر مى انداختند و سینه و گردن و گوش هاى آنان آشكار مى شد. بر اساس این آیه، آنان موظف شدند اطراف روسرى خود را به گریبان ها بیندازند؛ تا این مواضع نیز مستور باشد». همان.
فخر رازى چنین مى نویسد: «خداوند متعال با به كارگرفتن واژه هاى «ضَرب» و «عَلى» كه مبالغه در القا را مى رسانند، در پى بیان لزوم پوشش كامل این نواحى است». فخر رازى، التفسیر الكبیر، ج 23، ص 179.
بر گرفته و تکه برداری : از سایت پرسمان                     طبقه بندی: پرسمان، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
محبوب کنید ! :
نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391 | توسط : محب الصلوه | نظرات()